A | A | A

ZALETY JAVASCRIPT

Największą zaletą JavaScriptu jest niewątpliwie jego prostota. Język ten uważa się więc za relatywnie łatwy do opanowania i rzeczywiście – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć używać go już po kilku minutach od rozpoczęcia nauki. Ponieważ jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony język skryptowy, w Internecie można znaleźć miliony praktycznych przykładów – witryn wykorzystujących różnorodne funkcje JavaScriptu.

O olbrzymiej popularności języka zadecydowały z pewnością jego uniwersalność oraz fakt, iż pozwala on na odciążenie serwerów i ograniczenie ilości zbędnych danych przesyłanych pomiędzy nimi a przeglądarką klienta. Najprostszym przykładem tych zalet mogą być choćby sklepy internetowe, których nieodzownym elementem są formularze wypełniane przez użytkownika. Dzięki JavaScriptowi można sprawdzić poprawność wprowadzonych danych na komputerze klienta, unikając – przy ewentualnym błędzie – urzeczywistnienia scenariusza, w którym dane są wysyłane, a serwer zużywa moc obliczeniową na ich sprawdzenie, wygenerowanie strony z opisem błędu i odesłaniem jej z powrotem.

JavaScript po stronie klienta i po stronie serwera zawiera nastepujace elementy:

  • slowa kluczowe
  • skladnie instrunkcji i semantyke
  • zasady dla wyrazen, zmiennych i literalów
  • underlying object model- predefiniowane obiekty i funkcje takie jak tablice, data i funkcje matematyczne

JavaScript jest nieustannie rozwijany. Podstawowe funkcje z biegiem czasu uzupełniane są o nowe narzędzia, jak chociażby obiekt Image i tablica document.images, które pojawiły się w JavaScripcie 1.1 i wzbogaciły język o opcje manipulacji plikami graficznymi. Wraz z wersją 1.2, koncepcją dynamicznego HTML i zastosowaniem warstw możliwości projektowania interaktywnych stron zwiększyły się wręcz zdumiewająco. Obecnie przy użyciu odpowiednich bibliotek – jak na przykład Prototype, script.aculo.us czy MooTools – tworzyć można aplikacje sieciowe o dużym stopniu zaawansowania i atrakcyjnym interfejsie. Do tego wszystkiego, po oswojeniu się z JavaScriptem każdy będzie mógł dodać własne spostrzeżenia i stać się kolejnym zwolennikiem jego używania przy tworzeniu stron www.


Skocz do góry strony ↑