A | A | A

JAK DZIAŁAJĄ WYSZUKIWARKI?

Silniki wyszukiwarek są ciągle ulepszane aby zwrócić użytkownikowi jak najbardziej odpowiednie rezultaty dla danego zapytania jednak algorytmy będą zawsze w jakiś sposób ograniczone. Dobra optymalizacja może przyciągnąć uwagę tysięcy użytkowników lecz niewłaściwe ruchy mogą pogrzebać serwis na dalekich miejscach w wyszukiwarkach gdzie jego widoczność będzie minimalna. Środowisko internetowe staje się coraz bardziej konkurencyjne i trwa ciągła walka o użytkownika. Te serwisy, które kładą nacisk na pozycjonowanie mają większe szanse aby tą walkę wygrać. Silniki wyszukiwarek wykonują operacje, które pozwalają im na zwrócenie odpowiednich wyników użytkownikowi, który użyje ich systemu do odnalezienia informacji.

Boty i pająki

Wyszukiwarki używają automatycznych programów, zwanych botami lub pająkami, które używają linkowej struktury sieci aby odwiedzać strony i dokumenty, które tworzą WWW. Najpopularniejsze pająki to GoogleBot, MSNBot oraz YahooSlurp. Szacuje się, że w sieci istnieje około 20 bilionów stron internetowych, z których silniki wyszukiwarek odwiedziły około 8-10 bilionów.

Indeksowanie

Kiedy strona zostanie odwiedzona przez bota jej zawartość może zostać zindeksowana. Oznacza to, że jej treść zostanie zachowana w gigantycznej bazie danych wszystkich dokumentów, która tworzy indeks wyszukiwarki. Indeks ten musi być zarządzany w bardzo drobiazgowy sposób aby zapytania, które wymagają przeszukania i sortowania bilionów dokumentów mogły być przeprowadzone w ułamkach sekund.

Przetwarzanie zapytań

Kiedy zapytanie o informacje trafia do wyszukiwarki, silnik wyciąga z bazy wszystkie dokumenty, które pasują do zapytania. Jeśli dokument zawiera szukaną frazę wyszukiwarka określa go jako pasujący wynik.

Ranking rezultatów

Kiedy wyszukiwarka określi, które dokumenty spełniają warunki zapytania do akcji wkracza algorytm sortowania. Jest to równanie matematyczne, które wykonuje pewne kalkulacje na każdym ze zwróconych dokumentów aby określić, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla danego zapytania. Posortowane według istotności dokumenty wyświetlane są na stronach w kolejności od najbardziej do najmniej odpowiedniego a użytkownik otrzymuje wybór, który z nich wybrać. Mimo że operacje wyszukiwarek nie należą do wyjątkowo długich, systemy takich silników jak Google, Yahoo, MSN czy Ask należą do najbardziej skomplikowanych i intensywnie przetwarzających komputerów na świecie, przeprowadzając miliony obliczeń na sekundę w celu zaspokojenia wymagań co do informacji rzeszy użytkowników.


Skocz do góry strony ↑