A | A | A

WEB 2.0 WIZUALNIE

Web 2.0 – najnowszy trend w tworzeniu serwisów internetowych. Mimo, że termin ten jest ściśle związany z funkcjonalnością strony a nie samym wyglądem to przyjęło się mówić o charakterystycznym wyglądzie towarzyszącym tego typu witrynom.

Co to jest Web 2.0?

Jako Web 2.0 określamy serwisy internetowe, w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników danej witryny. Wbrew numeracji wersji oprogramowania, Web 2.0 nie jest nową World Wide Web ani Internetem, ale innym sposobem na wykorzystanie jego dotychczasowych zasobów. Uważa się, że serwisy Web 2.0 zmieniają paradygmat interakcji między właścicielami serwisu i jego użytkownikami, oddając tworzenie większości treści w ręce użytkowników. Strony Web 2.0 mają tendencję do korzystania z nowych technik takich jak XHTML, SOAP, AJAX, XUL, RDF, dużo częstsze wykorzystywanie kanałów RSS i Atom. Główne społeczne cechy Web 2.0:

  • generowanie treści przez użytkowników
  • tworzenie się wokół serwisów rozbudowanych społeczności
  • wykorzystanie kolektywnej inteligencji
  • wykorzystanie otwartych licencji, jak Creative Commons czy GNU GFDL

Wygląd charakterystyczny dla Web 2.0

Zaokrąglenia – najnowsze techniki CSS pozwoliły na otrzymanie zaokrąglonych brzegów i spowodowały popularność tego detalu. Zaokrąglone krawędzie nadają stronom bardziej przyjazny wygląd i są utrzymane w tonie zazwyczaj nieformalnych serwisów 2.0.

Zaokrąglenia w Web 2.0

Zaokrąglenia nie dotyczą tylko i wyłącznie krawędzi bloków, ale także czcionek. Czcionki tego typu nie są czcionkami wspomaganymi przez przeglądarki dlatego najczęściej prezentowane są w postaci grafik, logo itp.

Zaokrąglenia czcionek w Web 2.0

Darmowe usługi – usługi świadczone przez serwisy typu 2.0 są zazwyczaj darmowe. Bez znaczenia jest czy są to subskrypcje, konta czy aplikacje – są zazwyczaj dostępne darmowo i graficy nie zapominają aby użytkownikowi o tym przypomnieć i zachęcić go do korzystania z tychże usług.

Darmowość w Web 2.0

Brak zdjęć z magazynów fotografii komercyjnych – na stronach serwisów 2.0 nie odnajdziemy często spotykanych gdzie indziej zdjęć uśmiechających się pracowników z pomocy technicznej – jest to sztuczka stosowana przez małe firmy chcące uchodzić za duże korporacje. Obrazy na stronach 2.0 zazwyczaj ograniczają się do prostych, lekko uwypuklonych ikon, przycisków i screenshotów aplikacji lub innych stron WWW.

Ikony w Web 2.0

Duże jest piękne – ta reguła zdecydowanie sprawdza się w przypadku projektowania serwisów web 2.0. Szczególnie jeśli chodzi o czcionki, które w większym wydaniu są wygodniejsze do czytania i bardziej dostępne dla użytkowników z wadą wzroku. Jak się okazuję można być jednocześnie modnym jak i użytecznym.

Duże czcionki w Web 2.0

Przestrzeń – w serwisach 2.0 projektanci położyli nacisk na wygodę odbioru strony. Dobre wykorzystanie marginesów stworzyło tzw. białą przestrzeń, która oddziela informacje, stanowi odpoczynek dla oka oraz przekazuje uczucie spokoju i organizacji. Niektóre strony 2.0 są tak proste i minimalistyczne, że stoją na granicy nieatrakcyjności, lecz dobrze zaprojektowana strona pozbawiona zbędnych elementów i ścisku może być bardzo przyjazna dla użytkownika.

Przestrzeń w Web 2.0

Coś dla oka – ostatnim elementem charakterystycznym dla serwisów 2.0 są teoretycznie niepotrzebne i nie pełniące żadnej funkcji detale wizualne takie jak efekt 'mokrej podłogi', 'szklane' przyciski czy gwieździste bannery. Wszystkie te elementy nieodzownie kojarzą się z wyglądem 2.0.

Efekty graficzne w Web 2.0

Skocz do góry strony ↑