A | A | A

TRENDY

Tak samo szybko jak rozwijają się technologie internetowe zmieniają się też trendy w projektowaniu stron. Posiadanie 'modnej' strony świadczy o tym, że na bieżąco podążamy za nowinkami lecz może też doprowadzić do zaszufladkowania projektu witryny razem z wszystkimi innymi podobnymi projektami. Dlatego głównym celem powinno być pozostanie oryginalnym i kierowanie designu na nowe tory – w końcu ktoś nowe trendy musi kreować.

Rozwój subiektywnie młodej dziedziny jaką jest web design doprowadził do powstawania coraz lepszych projektów. Graficy stają się lepsi i bardziej świadomi swoich prac. Ostatni rok przyniósł wiele rewelacyjnych projektów. Większość z nich oprócz ładnego wyglądu charakteryzuje się łatwością odbioru i nowoczesnością. Wszystkie projekty uznane za najlepsze tego roku miały następujące wspólne cechy…

Prosty layout

Prosty layout - obecnie panuje tendencja do upraszczania projektów. Często spotykamy jedno- i dwu-kolumnowe strony WWW. Wiąże się to z faktem, iż projektanci odkryli że proste często okazuje się lepsze i skuteczniejsze.

Centralna orientacja

Centralna orientacja – większość nowoczesnych stron zbudowana jest w taki sposób, aby wyświetlały się centralnie w oknie przeglądarki internetowej. Spotykamy coraz mniej projektów wyrównanych do lewej strony. Projekty wyśrodkowane odbierane są jako prostsze i bardziej zbalansowane.

Elementy 3D

Elementy 3D – używane sporadycznie mogą nadać stronie ciekawy i nietypowy wygląd. Często postrzegamy obszar okna przeglądarki jako tylko i wyłącznie dwuwymiarowy. Projektanci podjęli próbę oszukania ludzkiego oka przez użycie pewnych detali nadających stronie trzeciego wymiaru. Dodatkowo przez użycie gradientów, odbić i cieni możemy uzyskać wrażenie wypukłości lub odstawania elementów od tła witryny.

Naturalne kolory

Łagodne i neutralne kolory tła – proste tła są w modzie, najczęściej oscylują od koloru białego do skali szarości. Dają łagodną bazę do użycia silnego, kontrastującego koloru aby przyciągnąć uwagę użytkownika.

Żywe kolory

Żywe kolory – używane sporadycznie na jasnym tle nadają projektowi życia i energii a także akcentują najważniejsze elementy strony.

Ikonki

Ikonki – używane sporadycznie mogą nadać projektowi poczucia wysokiej jakości i dopracowania a także pełnić rolę znaków informacyjnych. Zbyt częste używanie atrakcyjnych elementów, ikon lub wspomnianych wcześniej efektów 3D i silnych kolorów może prowadzić do ‘zagracenia’ strony i zgubienia punktów skupienia wzroku.

White space

Dużo wolnej przestrzeni między poszczególnymi blokami (z ang. white space) – ludzkie oko potrzebuje wolnej przestrzeni aby mogło 'odpocząć'. Pojęcie to na pewno znane jest specjalistom od typografii. Wolna przestrzeń pozwala użytkownikowi na łatwe rozpoznanie granic między elementami i nadaje projektowi 'powietrza' i poczucia swobodnego rozmieszczenia detali. Tegorocznym trendem jest zatem stosowanie dużych marginesów a także zwiększanie odległości między liniami tekstu w celu umożliwienia łatwiejszego czytania.

Duże czcionki

Duże czcionki – stosowanie tekstu dużego rozmiaru ułatwia jego czytanie. Podobnie stosowanie większej czcionki dla najważniejszych fragmentów, jak tytuły znacznie przyspiesza proces szukania informacji. Należy jednak pamiętać, że różnice w wielkości czcionki powinny być zachowane w zależności od hierarchii.


Skocz do góry strony ↑