A | A | A

TESTY PRZEGLĄDAREK I ROZDZIELCZOŚCI

Po zakończeniu tworzenia strony WWW należy ją dokładnie przetestować przed umieszczeniem na serwerze. Testowanie i przygotowanie raportu z testów jest niezmiernie ważne. Reputacja strony w dużej mierze zależy od poprawności jej działania. Podczas prac nad stroną dla osób trzecich raport z testów może również służyć jako dokument potwierdzający poprawne działanie serwisu w momencie przekazania zakończonej strony klientowi i w przypadku jakichkolwiek problemów ochronić web developera od odpowiedzialności udowadniając, że błędy wynikały z niepoprawnej konserwacji strony.

Testowanie przeglądarek i rozdzielczości

Najbardziej podstawowe, wręcz matematyczne testy jakie web developer powinien wykonać to sprawdzenie poprawności wyświetlania strony na różnych przeglądarkach i systemach a także na różnych rozdzielczościach ekranu. Jakie rozdzielczości, systemy i oprogramowanie strona będzie wspierać określane jest w początkowej fazie projektu w specyfikacji. Testowanie ma zapewnić poprawne działanie serwisu w tych właśnie środowiskach.

Testowanie strony w różnych środowiskach może być utrudnione z powodu braku dostępu do wszystkich przeglądarek. Aby testować na dwóch systemach (Win i Mac OS) potrzeba co najmniej dwóch komputerów. Dodatkowo niektóre przeglądarki jak Internet Explorer nie pozwalają na instalację najnowszej i starszych wersji jednocześnie.

Z pomocą w tej sytuacji przychodzi serwis Browsershots. Ta darmowa witryna umożliwia wykonanie zrzutów ekranu wskazanej strony WWW w wybranych przez użytkownika przeglądarkach. Można też ustalić pewne wybrane parametry, takie jak rozdzielczość, głębię kolorów oraz aktywność JavaScript, Java i Flash. Każde zlecenie trafia do kolejki a czas jego realizacji zależy od aktualnego obciążenia.

Browsershots to serwis z otwartym kodem źródłowym, bazujący na osobach, które udostępniają swoje komputery z określonymi przeglądarkami internetowymi i zainstalowanym specjalnym programem. Dzięki tej aplikacji możliwe jest pobranie adresu strony, wykonanie serii zrzutów i wysłanie ich na serwer. Sposób ten nie jest optymalnym rozwiązaniem. Mimo że pozwala podejrzeć jak dana strona wygląda na wszelkiego rodzaju przeglądarkach to nie oferuje możliwości sprawdzenia interakcji z użytkownikiem.


Skocz do góry strony ↑