A | A | A

PODSUMOWANIE KURSU

W kursie tym opisano proces planowania, projektowania i tworzenia stron internetowych. Aby stworzyć dobry serwis WWW należy wziąć pod uwagę i dokładnie przeanalizować wiele aspektów. Od tego w jaki sposób poszczególne etapy zostaną zrealizowane zależeć będzie jakość a tym samym przyszłość serwisu. Konkurencja na e-rynku jest obecnie ogromna i aby dać serwisowi szanse wybicia się ponad miliony innych witryn należy pamiętać o podstawowych regułach i standardach tworzenia stron WWW.

Proces tworzenia strony zaczyna się od pomysłu – każdy serwis powinien mieć określony cel i zadania. Z pomocą tutaj przychodzi dokument specyfikacji, w którym zawarte są wszelkie informacje na temat zadań serwisu, jego zawartości a także typowym użytkowniku strony. Posiadając te informacje można rozpocząć projektowanie szaty graficznej witryny pamiętając o podstawowych zasadach zarówno designu jak i użyteczności. Nie można również przejść obojętnie wobec panujących trendów. Kolejnym etapem jest zaplanowanie strategii optymalizacji dla wyszukiwarek. Jako że Internet jest tak ogromnym zasobem informacji pojawiły się próby ich uporządkowania – powstały wyszukiwarki internetowe, z których użytkownik korzysta aby odnaleźć informacje. Dlatego też optymalizacja dla wyszukiwarek jest tak ogromnie ważna – jeśli użytkownicy Internetu nie będą w stanie odnaleźć serwisu to nie będzie on odwiedzany. W końcu przychodzi etap faktycznej budowy strony, używając do tego języka znaczników XHTML a także korzystając z technologii CSS oraz języków skryptowych jak JavaScript. Na tym etapie bardzo ważna jest poprawność kodu oraz jego semantyczność co zagwarantuje poprawność wyświetlania i funkcjonowania strony we wszystkich środowiskach i dla wszystkich użytkowników. Ostatnim etapem przed uruchomieniem serwisu jest jego testowanie. Nawet najlepsi programiści popełniają czasem błędy a najlepszą metodą na ich odnalezienie i usunięcie jest właśnie sprawdzenie działania serwisu. Po uruchomieniu serwisu przychodzi czas na marketing. Aby serwis stał się popularny – a przecież o to w tym wszystkim chodzi – należy poświęcić sporo czasu i pracy na jego promowanie.

Główne zadania stawiane przed serwisami internetowymi to ciekawa treść, interesujący i unikalny wygląd, bogata funkcjonalność, przejrzystość nawigacji, dostępność oraz wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Spełnienie wszystkich tych wymagań z pewnością nie jest łatwe. Stosując techniki opisane w tej pracy będzie znacznie łatwiej osiągnąć postawione cele i zapewnić użytkownikom jak najlepsze informacje przedstawione w interesujący i użyteczny sposób. O to przecież chodzi we współczesnym Internecie – tworzenie lepszego jutra społeczeństwa informacyjnego.

Koniec

Kurs ten powstał mięzy innymi w oparciu o materiały znajdujące się na innych stronach internetowych a także w tych książkach.

Wszelkie pytania dotyczące kursu i jego rozbudowywania proszę kierować na adres email: admin[at]html-css-ajax.com.

Dziękuję za uwagę.


Skocz do góry strony ↑