A | A | A

PLAN PROMOCJI STRONY WWW

Pierwszym etapem optymalizacji dla wyszukiwarek jest stworzenie dobrej, semantycznie poprawnej i łatwej do przeszukania dla botów strony. Drugim etapem jest promocja strony w Internecie. Drugi etap rozpoczyna się dopiero bo umieszczeniu strony na serwerze, gdy jest ona w pełni funkcjonalna i gotowa dla odwiedzających. Większość użytkowników trafi na stronę poprzez wyszukiwarki internetowe. Dlatego ważne jest aby zrobić wszystko, aby nasza strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwań.

Budowanie bazy linków

Należy postarać się aby do serwisu prowadziło jak najwięcej linków. Dlatego warto rozpowszechniać adres strony w Internecie. Mowa tu o wszelkiego rodzaju blogach, forach dyskusyjnych, stronach innych użytkowników, katalogach stron. Należy również pamiętać o jakości danych linków. Linki z odpowiednich stron, o podobnej tematyce będą miały lepszy wpływ na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwań. Należy też pamiętać, że zbyt nagłe pojawienie się dużej ilości linków w sieci może zostać potraktowane jako spamowanie, a co się z tym wiąże serwis może zostać wyłączony z indeksu stron danej wyszukiwarki.

Zdobywanie linków

Najlepszym sposobem generowania ruchu na stronie, oprócz wyszukiwarek, jest zdobycie linków do serwisu z innych serwisów, najlepiej o podobnej tematyce. Aby takie linki zdobyć zawartość serwisu musi być niezwykle ciekawa i najlepiej oferować coś czego inni nie mogą zaproponować. Najlepiej oczywiście być oryginalnym i wymyśleć coś zupełnie nowego. Gdy to zawiedzie, poniższe pomysły okazały się być skuteczne w przypadku wielu innych serwisów:

  • Darmowe narzędzia – automatyczne aplikacje, które przetwarzają dane, przetwarzają informacje lub dokonują wszelkiego rodzaju kalkulacji są dobrą zachętą dla innych serwisów do umieszczenia linku do strony zawierającej takie narzędzie. Popularnym przykładem są kalkulatory kredytowe lub narzędzia sprawdzające poprawność składni strony WWW.
  • Aplikacje Web 2.0 – strony je zawierające otrzymują ogromną ilość linków od zwolenników tego trendu. Wszelkiego rodzaju mapy, udostępnianie i wymiana plikami, kanały RSS czy blogi otrzymują zazwyczaj wiele linków przychodzących
  • Kolaboracje – współpraca z autorami innych serwisów może prowadzić lepszej zawartości serwisu. Zachęcenie specjalistów z danej dziedziny lub osób sławnych w branży do współpracy oznacza zazwyczaj większą popularność a tym samym więcej linków
  • Listy Top 10 – wszelkiego rodzaju zestawienia (porad, linków, zasobów) mogą generować szum medialny, zachęcać użytkowników do dyskusji a co się z tym wiąże odwołania do serwisu
  • Humor związany z dziedziną serwisu
  • Opisy wydarzeń – relacje z konferencji, wypowiedzi, koncertów, wydarzeń sportowych itp.
  • Wywiady z osobistościami i sławami danej branży
  • Wykresy, diagramy, grafy, arkusze kalkulacyjne – wszystkie te elementy powinny być opatrzone odpowiednim komentarzem lub dyskusją, ale jako bardzo graficzne przedstawienie danego tematu czy problemu mogą generować odwołania z innych stron
  • Konkursy i zabawy – rozdawanie nagród jest zawsze skutecznym środkiem na pozyskanie rozgłosu

Reklamy, bannery

Można postarać się, aby w różnych miejscach w sieci pojawiły się graficzne reklamy w postaci bannerów. Klikając na banner użytkownik jest kierowany do serwisu. Miejsce na banner można wykupić na wielu różnych polskich i zagranicznych serwisach. Można też korzystać z systemów wymiany bannerów.

Pay Per Click / Linki sponsorowane

Jest to metoda bardzo skuteczna, ale niestety wymagająca dość znacznych nakładów finansowych. Wyszukiwarki oferują obecnie możliwość ‘wykupienia’ danych słów kluczowych – oczywiście za odpowiednią opłatą. Gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarce słowo, które akurat zostało wykupione, serwis pojawi się na x miejscu, w zależności od wielkości opłaty. Gdy użytkownik kliknie w link, z puli pieniężnej zostanie pobrana opłata. Internetowe narzędzie Google Adwords ułatwia kupowanie odpowiednich słów / fraz kluczowych, określa częstotliwość z jaką użytkownicy wyszukują dane słowa a także koszt pojedynczego kliknięcia. Jest to zazwyczaj niewielka kwota ale w przypadku dużej ilości kliknięć może zmienić się w poważną sumę.

Email marketing

Aby wykorzystać ten sposób promocji strony należy najpierw wejść w posiadanie adresów mailowych użytkowników serwisu. Służy do tego zazwyczaj mały formularz na stronie dzięki któremu użytkownik może podać swój adres email aby otrzymywać newsletter w postaci maila, czy to zwykłego tekstu lub też w bardziej graficznej wersji HTML. Za pomocą tego typu maili, można informować użytkowników serwisu o ciekawych promocjach, interesujących artykułach, nowych tematach poruszanych na stronie. Jednym słowem można zachęcić użytkownika od częstszych odwiedzin.


Skocz do góry strony ↑