A | A | A

NARZĘDZIA GRAFICZNE

Adobe Photoshop

Jest to rozbudowany program graficzny do tworzenia grafiki rastrowej. Flagowy produkt firmy Adobe Systems. Dostępny na platformy Windows i Mac OS. Photoshop jest liderem na rynku oprogramowania do edycji obrazów i jest szeroko wykorzystywany przez projektantów graficznych między innymi do tworzenia projektów stron WWW. Do największych zalet oprogramowania należą obsługa warstw, edycja tekstu oraz wbudowane filtry. Dla projektantów stron internetowych szczególnie przydatne mogą być funkcje akcji i automatyzacji pozwalające na samoczynne przetworzenie wielu obrazów według wskazanej drogi edycji a także funkcja ‘Save for web…’ zawierająca opcje niezastąpione przy zapisie obrazów na użytek w Internecie. Darmowym odpowiednikiem Photoshopa jest GIMP, program na licencji GNU posiadający podobne możliwości.

3D Studio Max

Obecna nazwa 3DS Max. Jest to rozbudowany program do tworzenia trójwymiarowej grafiki i animacji firmy Autodesk Inc. Oprogramowanie przeznaczone jest dla środowiska Windows i jest najczęściej wykorzystywane do tworzenia gier trójwymiarowych. Posiada własny silnik renderujący Scanline ale istnieje wiele silników zewnętrznych – najbardziej popularnym jest V-ray. Na potrzeby stron internetowych program może być wykorzystywany do tworzenia trójwymiarowych elementów, np. tekstu wykorzystywanych później do stworzenia obrazu rastrowego lub do robienia animacji wyświetlanych na stronach za pomocą technologii Flash.

Adobe Fireworks

Dawniej Macromedia Fireworks, edytor grafiki wektorowej i rastrowej stworzony przez firmę Macromedia a następnie wykupiony i rozwijany przez Adobe Systems. Przeznaczony przede wszystkim dla projektantów witryn internetowych. Charakteryzuje się ścisłą współpracą z innymi aplikacjami firmy wykorzystywanymi do wspomagania kodowania stron takimi jak Dreamweaver czy Flash.

Adobe Flash

Dawniej Macromedia Flash – program komputerowy, technologia tworzenia animacji z wykorzystanie grafiki wektorowej działająca w oparciu o klatki animacji. Powstałe pliki .swf można odtwarzać na stronie za pomocą przeglądarki internetowej z zainstalowaną odpowiednią wtyczką, np. Adobe Flash Player. Technologia Flash najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia reklam internetowych, prezentacji i animacji. Istnieją również możliwość tworzenia całych serwisów internetowych w oparciu o tą technologię lecz ma to swoje wady jak brak mechanizmów dostępności oraz słabe wyniki w optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych. Zmiany wprowadzone w wersji MX 2004 (wprowadzenie Action Scirpt 2) czynią z niego środowisko programistyczne.


Skocz do góry strony ↑