A | A | A

PROJEKT STORNY GŁÓWNEJ

Strona domowa jest najważniejszą stroną całego serwisu internetowego. Jest najczęściej odwiedzaną stroną każdej witryny. Jej zadaniem jest przedstawienie czego dotyczy serwis i kto jest jego autorem, właścicielem. Powinna stwierdzać dlaczego informacje zawarte na stronie lub usługi, które firma oferuje są lepsze niż na stronach internetowych konkurencji. Zadania te wydają się dość proste do osiągnięcia jednak wielu projektantów ponosi klęskę w tych zmaganiach. Główne cele strony domowej będą oczywiście zależeć od rodzaju serwisu i potrzeb użytkowników go odwiedzających ale jedno jest pewne – zły projekt może zniechęcić użytkownika.

Pobierz design html-css-ajax.com w formacie .psd (Adobe Photoshop)

Niedoświadczeni użytkownicy mogą czuć się przytłoczeni ilością opcji zbyt skomplikowanego serwisu. W takim przypadku użytkownik najczęściej wini siebie za to, że nie może zrozumieć metod odnalezienia interesujących go informacji. Najprawdopodobniej użytkownik taki opuści stronę i skieruje się do innych, bardziej przyjaznych serwisów. Wyzwaniem jest zaprojektowanie strony głównej, na której użytkownik odnajdzie dostęp do wszystkich interesujących go informacji bez konieczności umieszczania tych informacji na samej stronie domowej. Najważniejsza jest czystość przekazu i skupienie uwagi użytkownika. Użytkownik nie musi odnaleźć tego czego szuka od razu na pierwszej stronie, wystarczy żeby wiedział gdzie skierować się następnie by to znaleźć.

Informacje na temat celu serwisu WWW

Na każdej stronie umieszczamy nazwę lub/i logo serwisu. Element ten powinien być rozsądnego rozmiaru oraz umieszczony w lewym górnym rogu projektu. Jest to pierwsze miejsce, w które spojrzy użytkownik po wejściu na stronę – dzięki temu użytkownik będzie wiedział gdzie się znajduje.

Slogan (z ang. tagline, inaczej hasło reklamowe) powinno znaleźć się w nagłówku strony. Hasło takie powinno być krótkie, proste i dobrze określające cel strony. Dla przykładu slogan 'odrobina ciepła' być może kojarzy się dobrze, lecz nie określa wyraźnie że dana firma zajmuje się produkcją i montażem kominków. W przypadku nazwy strony, która sama w sobie zawiera opis działalności slogan może okazać się zbędny.

Na stronie głównej powinna znaleźć się informacja, że jest to oficjalna strona domowa serwisu. W całym serwisie wszystkie linki typu 'Home' czy 'Strona główna' powinny prowadzić do jednego miejsca.

Strona główna może a nawet powinna mieć delikatnie inny projekt niż pozostałe strony. Wystarczy użycie takiego elementu jak większy banner aby użytkownik mógł łatwo odróżnić tą stronę od wszystkich innych. Należy pamiętać jednak, że spójność graficzna powinna być zachowana między wszystkimi stronami serwisu.

Informacja na temat firmy lub autora

Na stronie głównej powinny znaleźć się odnośniki do informacji o autorze lub właścicielu strony lub w przypadku stron komercyjnych informacje na temat firmy. Idealnie znajdzie się też tam opis metod kontaktu jak i notki prawne (np. Polityka Prywatności).

Nawigacja

Głównym celem strony domowej jest skierowanie użytkownika na dalsze strony, krytycznym jest aby użytkownik z łatwością potrafił odnaleźć elementy nawigacyjne, mógł szybko ocenić jakie są różnice między poszczególnymi elementami a także czego oczekiwać po kliknięciu w odnośnik. Użytkownik nie powinien być zmuszony do kliknięcia w link tylko po to aby dowiedzieć się co się za nim kryje. Z tych właśnie powodów nawigacja na stronie powinna być umieszczona w widocznym miejscu przyciągając uwagę odwiedzającego serwis. Nie należy umieszczać nawigacji ponad bannerami reklamowymi – użytkownicy zazwyczaj ignorują wszystko co jest powyżej prostokątnego kształtu znajdującego się u góry strony – zjawisko to nazywane jest z angielskiego 'banner blindness'.

Wyszukiwanie

Dla dużych serwisów WWW bardzo przydatną funkcją jest wyszukiwanie. Jeśli taka funkcja jest dostępna powinna znaleźć się na stronie głównej w widocznym miejscu. Jest to zazwyczaj pole tekstowe, do którego użytkownik może wpisać szukaną frazę wraz z przyciskiem rozpoczynającym wyszukiwanie. Pole tekstowe powinno być na tyle szerokie aby użytkownik mógł wprowadzić i widzieć ok. 25-30 znaków. Jeśli obok pola znajduje się button z napisaem 'szukaj' etykieta pola nie jest w tym wypadku konieczna. Wyszukiwanie z poziomu strony głównej powinno dotyczyć całego serwisu. Jednocześnie oferowanie użytkownikowi opcji 'przeszukaj WWW' nie ma większego sensu, gdyż w tym celu użytkownik użyje swojej ulubionej wyszukiwarki.

Obrazy i animacje

Używanie obrazów aby zilustrować zawartość strony czyni ją ciekawszą i może przyciągnąć uwagę użytkownika. Z drugiej strony zbyt obfite używanie grafik może zagracić projekt i spowodować nieczytelność strony. Na domiar złego obrazy znacznie spowalniają czasy ładowania się strony w przeglądarce dlatego należy używać ich z rozwagą. Używanie zdjęć, które nie mają powiązania z treścią czy celem strony mogą tylko odciągnąć użytkownika od informacji, które chcemy przekazać. Nie jest również dopuszczalne animowanie kluczowych elementów strony takich jak logo, slogan czy nagłówki. Użytkownicy często ignorują animacje gdyż w większości przypadków są to reklamy.


Skocz do góry strony ↑