A | A | A

HACKI I WALIDACJA CSS

Hacki CSS

Web developerzy spędzają ogromne ilości czasu na odnajdywanie i ulepszanie niezliczonych hacków CSS. Hacki te mogą być bardzo niebezpieczne z technicznego punktu widzenia. Skomplikowane hacki są odpowiednikiem ramek i tabel używanych powszechnie w latach 90tych. Używanie ich daje poczucie fałszywej pewności i kontroli nad wieloma błędami wyszukiwarek. Internet jest nieprzewidywalnym miejscem. Nigdy nie ma pewności że strony będą działały w dokładnie taki sposób w jaki życzy sobie tego programista nawet przy użyciu nowoczesnych technologii i standardów. Jedną rzecz należy zaakceptować jako podstawową zasadę: przyszłość Internetu i przeglądarek jest niepewna i nieprzewidywalna. Główne niebezpieczeństwo hackowania polega na tym, że do naprawienia jednego błędu renderowania styli w przeglądarce wykorzystywany jest inny błąd tej przeglądarki. Podczas gdy rozwiązanie to jest tymczasowo bezpieczne może okazać się zupełnie nieużyteczne przy nowej wersji danej przeglądarki. W idealnej sytuacji kolejna wersja danej przeglądarki naprawi oba błędy co zapewni poprawne wyświetlanie strony. W rzeczywistości może zdarzyć się tak, że nowa wersja przeglądarki nie naprawi żadnego z błędów. Programista musi jednak przyjąć ostatnią, najgorszą możliwość, że nowa przeglądarka naprawi błąd, który jest wykorzystywany jako hack a nie naprawi błędu, który hackowania wymagał. Dlatego też większość hacków nie jest bezpieczna i przyszłościowo-kompatybilna.

Gdy programista natknie się na błąd przeglądarki najpierw powinien poszukać innych, standardowych rozwiązań problemu, potem zadać sobie pytanie czy różnica w wyświetlaniu jest akceptowalna – jeśli nie dopiero użyć hackowania. Hacki CSS dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie ze złożoności i zawiłości rozwiązań lecz mogą również oznaczać katastrofę w dalekiej przyszłości. Dlatego też należy unikać hacków i używać najprostszych możliwych rozwiązań CSS.

Walidacja CSS

Walidatory CSS działają podobnie jak walidatory XHTML – sprawdzą poprawność deklaracji styli, ich własności i wartości względem obecnych standardów W3C. Istnieje również możliwość sprawdzenia, które z użytych deklaracji są wspomagane przez różne przeglądarki. Sprawdzenie poprawności kaskadowych stylów CSS nie gwarantuje poprawnego wyświetlania strony ale na pewno może pomóc w zapewnieniu jak najbardziej prawidłowej prezentacji strony WWW. Poprawne arkusze styli gwarantują też lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych a także stanowią o profesjonalności programisty.


Skocz do góry strony ↑